Kışın cilt bakımı nasıl olmalı?

Cilt özellikle kışın kurur ve çatlar. Soğuk hava cilt hücrelerinde nem kaybına neden olur. Nem kaybeden cilt kurur ve gerilir. Bazı durumlarda ciltte çatlaklar ve kanamalar da görülebilir. Cilt sorunlarını hafifletmek için kışa özel bakım önerileri uygulanabilir.

Kışın cildi nasıl koruruz: Kışın evde cilt bakımı

1. Kışın cilt temizliği nasıl olmalı?

Temizleyiciler ile her gün cilde temizlemek gerekir. Makyaj kalıntıları, bakteriler ve yağların ciltten arınması için gün içerisinde cildin 2 kez yıkanması gerekir. Özellikle jel temizleyiciler kullanılabilir. Kremsi yapıda satılan yüz temizleyicileri cildin nemli kalmasına yardımcı olur.

2. Kış için cilt maskeleri:

Cildin sağlıklı ve nemli kalması için düzenli olarak cilt maskesi uygulanabilir. Cildi nemlendiren yüz maskeleri kullanılabilir. Nemlendirici içerikli cilt maskeleri cildi besler ve cilt yapısını korur. Sebum üretimini artırır. Cildi nemlendirmek için kullanılacak cilt maskelerinde Hindistan cevizi yağı, susam yağı, shea yağı ya da kakao yağı kullanılabilir. Özellikle kışın bu yağlar cildin nemli kalmasını sağlar.

3. Kışın kuruyan cilde bakım: Cilt nemlendiricisi kullanımı:

Gün boyunca ara ara cilde nemlendirici uygulanabilir. Duştan çıkıldığında cildin kurumaması için de vücut losyonlarının kullanılması tavsiye edilir. Krem bazlı vücut yıkama jelleri ve vücut losyonları kullanılabilir. Cildi nemlendirmek için bebek yağı kullanılabilir. Bebek yağı nemin cilde hapsolmasına yardımcı olur.
– El, ayak, diz ve dirsekler de nemlendirilmelidir. Kış aylarında özellikle shea yağı, mineral yağlar, çay ağacı yağı ya da gliserin içeren ürünler tercih edilmelidir. Alkol ve paraben içeren kimyasal kozmetik ürünler cildi kurutacağından bu tür ürünlerden kaçınılması gerekir.

4. Sıcak duştan kaçınmak:

Kış aylarında sıcak duş iyi hissetmeye yardımcı olsa da cildin kurumasına neden olabilir. Bu nedenle ılık duş alınması önerilir. Cilt kuruluğunun bu şekilde önüne geçilebilir.

5. Kışın saç bakımı nasıl yapılır?

Kış aylarında cildin yanı sıra saçlarda da kuruluk oluşur. Kuruyan saçlar çok daha çabuk kırılır ve yıpranır. Bu nedenle saç bakımını da dikkat edilmelidir. Saçlar kurutulurken çok ısı uygulanmamalıdır. Fazla sıcaklık saçların daha da kurumasına ve yıpranmasına neden olabilir. Nemlendirici saç kremleri de kullanılabilir.

6. Kış aylarında dudak bakımı:

Kışın cilt bakımı içerisinde dudak bakımına da yer verilmelidir. Dudaklar hassas bir cilt yapısına sahiptir. Bu nedenle gün içerisinde sürekli nemlendirilmesi gerekir. Özellikle güneş korumalı dudak kremleri kullanılabilir. Kullanılan kremlerin en az SPF 15 değerinde olması gerekmektedir. Bitkisel olarak çay ağacı yağı içeren dudak kremleri de kullanılabilir. Bu tür kremler dudakların çatlamasını engellerken var olan çatlakların da iyileşmesine yardımcı olur.

7. Kan dolaşımını artırmak:

Soğuk havalar kışın kan dolaşımını yavaşlatır ve cildin daha fazla kurumasına neden olur. Kan dolaşımını uyarmak için cilde peeling uygulanabilir. Cildi hafifçe fırçalamak yeterli olacaktır.

8. Uyku düzeni:

Uyku düzeni cilt ve saç sağlığı için gereklidir. Her gün 7 ila 9 saat uyunması gerekir. Kış aylarında özellikle cildin onarıma ihtiyacı vardır. Uyku sırasında salgılanan hormonlar bağışıklık sistemini güçlendirirken aynı zamanda cildin onarılmasına yardımcı olur.

9. Kışın ne yemeliyiz?

Cildin ve saçların beslenmesi için beslenme düzenine de dikkat edilmelidir. Yağ asitleri içeren besinlerin tüketilmesine özen gösterilmelidir. Özellikle balık yağı vücutta hücrelerin nemli kalmasına yardımcı olur. Cilt sağlığını korur.

10. Su tüketiminin artırılması:

Vücudu ve cildi nemli tutmak için sıvı alımı artırılmalıdır. Soğuk hava koşulları cildin kurumasına neden olduğu için daha çok su tüketilmelidir. Günde 8 ila 10 barda su tüketilebilir. Suyun yanı sıra taze meyve ve sebze suları da tüketilebilir.

ana sayfa
0850 307 79 92